BİLİMSEL GERÇEKLİKLER

01

Dünya Isınıyor

overheating-planet-earth-global-warming-campaign-mixed-media-min.jpg

Şu anda, yıllık küresel ortalama sıcaklık, sanayi devrimi öncesi seviyelerden yaklaşık 1° Santigrat (1,9°F) daha sıcak.

 

İklim alanında çalışan dünyadaki tüm bilim insanları, mevcut hızla devam etmesi halinde, dünyanın 2030'a kadar 1,5˚C daha sıcak geçebileceğini doğruladı. Bu, bugün yaşayan çoğu insanın yaşam süresi içinde, bundan sadece on yıl sonra gerçekleşecek. Bunun anlamı kış aylarında denize girilebilecek kadar sıcak bir dünyada, yaz aylarında ise önceden alınmış izinler dışında kalan herkesin sokağa çıkma yasaklarına maruz kalacağı anlamına geliyor. 

 

1.5˚C sıcaklıkta büyük bir artış gibi gelmeyebilir, ancak milyonlarca insan için yaşam ve ölüm arasındaki farktır. Bu siz ve yakınlarınız da olabilir.

Dünya her zaman doğal ısınma ve soğuma döngülerine sahiptir, ancak şimdi gördüğümüz gibi şiddetli değil. Kayıtlardaki en sıcak beş yıl 2016, 2015, 2017, 2018 ve 2014'tür.

 

Yükselen sıcaklıklar sadece daha sıcak olduğu anlamına gelmez. Dünya'nın ikliminde - ortalama küresel sıcaklıktaki küçük bir artış bile, birçok tehlikeli yan etkisi olan dev değişiklikler anlamına gelir.

02

Sorumlu Biziz

Bizler, büyük ölçüde fosil yakıtları yakarak iklim değişikliğine neden oluyoruz. Artan sıcaklıklar, sera gazlarının salınımı ile tam olarak ilişkilidir.

 

18. yüzyıldan önce, endüstriyel batıda ülkelerinde kömür, petrol ve gaz yakmaya başladığında, atmosferimiz tipik olarak milyonda 280 parça karbondioksit içeriyordu. Bunlar, “medeniyetin üzerinde geliştiği ve yeryüzündeki yaşamın uyum sağladığı” koşullardır.

 

Fosil yakıtların kullanımı dünyaya yayıldıkça, atmosferdeki karbon miktarı hızla artıyor - günümüzde atmosferdeki milyonda 415 parça CO2'nin oldukça üzerindeyiz.

 

Aynı zamanda, gelişmiş ülkeler tarafından hayvancılık talebindeki hızlı artış sonucunda, metan ve azot oksit gibi diğer sera gazlarının atmosferdeki oranının ciddi miktarda arttığını görülüyor. Tarımın katkısı, küresel emisyonların yaklaşık %15'ine neden olmaktadır. Yanan fosil yakıtlar, soruna açık ara en büyük katkıyı sağlayan unsur olmaya devam ediyor: 2017'de yıllık emisyonların yaklaşık %70'i fosil yakıt kullanımından ve diğer endüstriyel süreçlerden geldi. Bu, karbondioksitin atmosferde metan ve diğer sera gazlarından çok daha uzun süre aktif kalması gerçeğiyle birleşiyor.

03

Eminiz

Bilim insanlarının %97’si, iklim değişikliğinin insan faaliyetleri sonucu sera gazı emisyonlarından kaynaklandığı konusunda hemfikirdir. İklim değişikliğinin bilimsel temeli hakkında herhangi bir tartışma söz konusu değildir

 

Atmosferdeki daha fazla CO2'nin iklimi ısıtacağı bulgusu 1890'lara kadar uzanıyor. İklim biliminin güvenilirliğine yönelik saldırılar, iklim değişikliği anlayışımız hakkında belirsizlik yaratmaya para pompalamaya devam eden fosil yakıt endüstrisi de dahil olmak üzere, kazanılmış çıkarlar tarafından sürdürülüyor. 2015 Paris Anlaşması'ndan bu yana, en büyük 5 petrol şirketi tek başına iklimle ilgili yanıltıcı marka bilinci oluşturma ve lobi faaliyetlerine toplam 1 milyar dolar harcadı..

 

Dünyanın birçok yerinde yaşlılar ve toplum liderleri ekosistemlerin nasıl değiştiğine dair anılarını  paylaşıyorlar.

 

Fosil yakıt endüstrisinin aldatmacaları yerine bilim insanlarının ve ön saflardaki toplulukların bize söylediklerine dikkat edersek, mesaj açık: İnsanlar, şimdiden dünya çapında maliyetli etkiler yaratan hızlı iklim değişikliğinin başlangıcına neden oluyor. Bunu durdurmanın en iyi yolu fosil yakıtları yerin altında tutmak ve %100 yenilenebilir enerjiye adil bir geçişi hızlandırmaktır.

04

Mevcut Durum

1˚C'lik ısınma şimdiden gezegen genelinde yıkıcı etkilere neden oldu.

 

Küresel tahıl verimi, iklim değişikliğine bağlı sıcak hava dalgaları ve sellerden dolayı %10 azaldı, açlığı ve yerinden edilmeyi tetikledi. Yükselen denizler ve şiddetli fırtınalar nedeniyle kıyılarda yaşayan 1 milyondan fazla insan evlerini terk etmek zorunda kaldı ve önümüzdeki yıllarda milyonlarca kişinin daha kaçması bekleniyor.

 

IPCC, 1.5˚C ve 2˚C küresel sıcaklık artışı arasındaki farkın, deniz seviyesinin yükselmesinden 10 milyondan fazla göçmen anlamına gelebileceğini belirtiyor.

 

İklim değişikliği bilimi şüpheye yer bırakmıyor. 2018 IPCC raporu, onlarca yıldır bildiğimiz şeyi doğruladı: Aşırı hava olaylarının artan sıklığı ve şiddeti, iklim değişikliğinin bir sonucudur

05

Düzeltebiliriz

İklim krizinin temel gerçekleri acımasız: 1,5°C* ısınmanın altında kalabilmemiz için fosil yakıt rezervlerinin büyük çoğunluğunun yeraltında kalması gerekiyor ve fosil yakıt şirketleri bunu savaşmadan yapmayacak.

06

İyi Haber !

Ne yapmamız gerektiğini tam olarak biliyoruz - fosil yakıtları toprak altında tutmak ve hızla %100 yenilenebilir enerjiye geçmek. Bilim, 1.5˚C'nin altında kalmanın hala mümkün olduğunu söylüyor - ancak 2030 yılına kadar emisyonları yarıya indirmemiz ve bu süre içinde güneş, rüzgar ve hidro enerjinin payını önemli ölçüde artırmamız gerekecek.

Yenilenebilir enerji her geçen gün daha ucuz ve daha popüler hale geliyor. Yenilenebilir kaynaklar büyüdükçe ve fosil yakıtların yerini alacak daha temiz, ücretsiz enerji sağladıkça, birçok ülkede emisyonların azaldığını gördük.

Yalnız değiliz - iklim krizini durdurmak ve fosil yakıt endüstrisine direnmek için dünya çapındaki hareket her geçen gün daha da güçleniyor.